Obozowe wspomnienia z Ustki

W dniach 19.06 – 23.06. 2017 roku uczniowie klasy IIB wraz z wychowawcą p. Renatą Sadowską i opiekunami mjr. rez. Adamem Januszem Skierskim i p. Marzeną Twarogowską uczestniczyli w obozie szkoleniowym Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

W ramach porozumienia Komendant CSMW umożliwił naszym uczniom korzystanie z obiektów szkoleniowych takich jak: symulator broni strzeleckiej „Śnieżnik”, pływalni, placów ćwiczeń taktycznych, szkolnej rzutni granatów i hali sportowej. Realizując program w porozumieniu z Komendantem CSMW w Ustce tegoroczny obóz klasy o profilu wojskowym naszego liceum odbył się pod kryptonimem „SZKWAŁ 2017”. Cele takiego szkolenia to przede wszystkim aspekt edukacyjny i wychowawczy. W ramach edukacji uczniowie realizują tematy z zakresu szkolenia ogniowego, inżynieryjno – saperskiego, taktyki, wychowania fizycznego, szkolenia medycznego, łączności, topografii oraz survivalu. W ramach celów wychowawczych uczniowie przede wszystkim mają okazję zintegrować się ze środowiskiem wojskowym, a także kształtują postawy obywatelskie i patriotyczne.

Młodzież naszej szkoły w ramach harmonogramu szkolenia uczestniczyła w następujących zajęciach:

• Organizacja i funkcjonowanie systemu odzyskiwania personelu w SZ RP – zajęcia teoretyczne z survivalu
  • Przetrwanie w warunkach środowiska naturalnego – zajęcia praktyczne z survivalu
  • Sposoby ewakuacji poszkodowanych w warunkach taktycznych
  • Nauka pływania
  • Elementy walki w bliskim kontakcie
  • Pokonywanie wybranych przeszkód Ośrodka Sprawności Fizycznej
  • Organizacja łączności na polu walki
  • Przygotowanie miejsca bytowania z wykorzystaniem pałatek
  • Rzut granatem ćwiczebnym
  • Wybór miejsca i wykonywanie stanowiska ogniowego sposobem ręcznym i do prowadzenia ognia z postawy leżącej
  • Budowa,  przeznaczenie i dane taktyczno – techniczne kbk AK
  • Strzelanie z wykorzystaniem systemu szkolno – treningowego do broni strzeleckiej „ŚNIEŻNIK”

Dzień szkoleniowy zaczynał się od pobudki i zaprawy porannej, a kończył, jak to na wojsko przystało, ciszą nocną. Zajęcia zaplanowane w harmonogramie odbywały się do godziny 14.35. Po tym czasie młodzież zasługiwała na czas odpoczynku oczywiście po uprzednim zregenerowaniu sił smacznym obiadem.

Obóz szkoleniowy wypełniły nie tylko zajęcia przedmiotowe, ale również czas wolny spędzony w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie naszego liceum mieli okazję zwiedzić port w Ustce, Bunkry Baterii BLÜCHERA, latarnię morską w Czołpinie w Słowińskim Parku Narodowym.

Na zakończenie obozu w Sali Tradycji CSMW w Ustce uczniom klasy IIB zostały wręczone pamiątkowe certyfikaty poświadczające udział w szkoleniu. Wręczał je szef Wydziału Dydaktycznego kmdr por. Tomasz Kosakowski.

Wychowawcy będący z naszą młodzieżą na obozie obserwując poczynania uczniów postanowili przyznać dodatkowe wyróżnienia i dyplomy w następujących kategoriach:

• „Urocza Marusia” -  Justyna Sztankiewicz
  • „Atrakcyjny Kazimierz” – Norbert Oszmański
  • „Obozowa Piratka” – Karolina Skowyrska
  • „Obozowy Wilk Morski” – Paweł Kaźmierczak
  • „Najlepszy Pływak” – Hubert Staniszewski
  • „Najlepsza Pływaczka” – Marlena Szczepkowska
  • „Najlepszy Nawigator” – Dominik Burżacki
  • „Miłośniczka Survivalu” – Natalia Kowalewska
  • „Miłośnik Survivalu” – Cezary Melkowski
  • „Najlepszy Saper” – Adrian Kluczewski
  • „Najlepsza Saperka” – Oliwia Antkowicz